Bezpieczne wakacje 2024

Rok szkolny 2023/24 uznajemy już za zakończony. (realne zakończenie, z punktu widzenia niektórych uczniów, nastąpiło już około 10 czerwca, kiedy to wystawiono oceny końcowe). Czas zatem rozpocząć wakacje. A jak wakacje to koniecznie bezpieczne. Nasza placówka co roku organizuje cykl zajęć pt “Bezpieczne wakacje w mieście”. W ramach formuły otwartych drzwi oferujemy zajęcia rekreacyjno-sportowe (siłownia, sala sportowa, tenis stołowy, dart, futbol stołowy, bilard, gry zespołowe; piłka nożna, koszykówka, elementy gry w siatkówkę, e-sport) oraz zajęcia profilaktyczne dla wszystkich uczestników.

W tym roku zaplanowaliśmy zajęcia profilaktyczne obejmujące następujące obszary;

  1. Profilaktyka zachowań ryzykownych i niebezpiecznych nad wodą
  2. Bezpieczeństwo P-POŻ
  3. Pierwsza pomoc w przypadkach nagłych
  4. Bezpieczeństwo na drodze
  5. Zasady przekraczania, pobytu i przejazdu przez kraje UE (w tym strefy Schengen. Zalecenia wojewody śląskiego)
  6. Bezpieczne korzystanie z pojazdów typu quad (zalecenia wojewody śląskiego)
  7. Profilaktyka używek psychoaktywnych (alkohol, nikotyna, narkotyki/dopalacze, leki)
  8. Bezpieczeństwo on-line (wyłudzenia, oszustwa, kradzieże, phishing, spoofing, stalking, zagrożenia dla prywatności, cyberprzemoc w tym hejt i cyberbullying)
  9. Odpowiedzialność prawna nieletnich w polskim systemie prawnym
  10. Promowanie aktywności fizycznej i rekreacji w utrzymaniu dobrostanu

To oczywiście bardzo obszerne obszary w ramach których będziemy podejmować najistotniejsze i najczęściej występujące zagadnienia. Na pewno też będziemy mówić o obszarach ważnych z punktu widzenia pozytywnych relacji międzyludzkich, tolerancji i sztuce rozwiązywania konfliktów personalnych. Te zagadnienia w czasie wakacji odgrywają bardzo istotna rolę i wpływają na podejmowane przez młodych ludzi zachowania. Bo wakacje to nie tylko czas odpoczynku, podróżny ale bycia wśród innych, nawiązywania nowych znajomości, przyjaźni.

Przypominamy wszystkim dorosłym jak i młodzieży, korzystającej z wyjazdowych form odpoczynku, że funkcjonuje strona internetowa MEN – ogólnopolska baza wypoczynku; https;//wypoczynek.men.gov.pl

Instytucjami ważnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa wypoczynku dzieci i młodzieży pozostają nadal;

1.Państwowa Inspekcja Sanitarna

2. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (dla woj. śląskiego)

3. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej

4. Policja – tel alarmowy 112 lub 997

5. Kuratorium Oświaty

Uwaga. W sprawach w których mamy wątpliwości, czujemy niepokój o bezpieczny wypoczynek naszych dzieci powinniśmy interweniować zanim nastąpi coś złego. Na tym własnie polegają bezpieczne wakacje, by zapobiegać, uczyć, przestrzegać a jeśli trzeba interweniować. Jak mówi przysłowie, lepiej dmuchać na zimne…. . Wszystkim dzieciom i młodzieży życzymy wspaniałych, niezapomnianych, pełnych bezpiecznych przygód wakacji A.D. 2024.

Skip to content