Udar cieplny, i nie tylko
W dniu wczorajszym naszym gościem była pani Alina Ciastko z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Częstochowy. Rozmawialiśmy o skutkach nadmiernej ekspozycji na słońce, które młodzi ludzie często bagatelizują narażając sie na poważne następstwa udaru cieplnego.
Pani Alina przypomniała także o innych zagrożeniach np. kleszczach roznoszących groźne choroby (pamiętaj nie każdy kleszcz roznosi choroby) oraz o zagrożeniu, które sami generujemy sięgając po nieznane substancje psychoaktywne tzw dopalacze.
ZOBACCZ CO WARTO WIEDZIEĆ O KLESZCZACH
Z materiałów wideo udostępnionych przez panią inspektor można było się dowiedzieć jak postępować gdy zobaczymy na swojej skórze kleszcza. Właściwe postępowanie jest w tym przypadku bardzo ważne. Oprócz tych zagadnień podopieczni mogli przypomnieć sobie informacje o barszczu Sosnowskiego – niebezpiecznej, szczególnie w gorące dni, roślinie, która może powodować poparzenia chemiczne. Jak czytamy na stronie PSSE w Cz-wie; „Na jego działanie narażone są skóra, oczy i drogi oddechowe, bo roślina wytwarza intensywny eter, który podrażnia błony śluzowe. Objawy następują nawet kilkanaście godzin po kontakcie z rośliną. Na skórze pojawiają się wypieki, opuchlizna, owrzodzenia. Często występują nudności, wymioty, a nawet wstrząs anafilaktyczny”
ZOBACZ CZYM JEST BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
Dziękujemy! Dzięki takiej działalności PSSE w Częstochowie wakacje będą bezpieczne!
PS> Te i szereg innych informacji przekazujemy w czasie wakacji w ramach bloku profilaktycznego. Mamy przy tym nadzieję, że przypominanie o zagrożeniach nie zmniejszy młodzieży radości z wakacji ale pozwoli bardziej świadomie korzystać z ich uroków.