Wakacje w pełni

Z racji zadań jakie realizujemy wakacje nie kojarzą nam się li tylko z różnorodnymi formami atrakcyjnych zajęć i form spędzania wakacyjnego czasu. O tej tematyce mówi się i pisze propagując zajęcia aktywne fizycznie i intelektualnie ciekawe. Formuł spędzania wolnego czasu obecnie jest zdecydowanie więcej niż bywało to nawet kilkanaście lat wcześniej, żeby nie sięgać drzewiej. Myśląc o wakacjach powinniśmy pamiętać też o pokusach, ryzykownych i niebezpiecznych zachowaniach na jakie jesteśmy narażeni w przypadku nadmiaru czasu wolnego. Paradoks naszych czasów polega na tym, że im więcej mamy możliwości wyboru tym trudniej nam wybrać właściwie. Tym większa sprawia nam to trudność. Można powiedzieć, że zapełnienie wakacyjnej nudy z przesytu wrażeń jest sytuacją trudną o naturze konfliktu – co wybrać albo w co się bawić? To i brak kontroli ze strony opiekunów, rodziców, dorosłych którzy są daleko generuje szereg zagrożeń, z którymi młody człowiek musi sobie radzić sam.

Jak sobie poradzi czy wybierze mądrze i dobrze zależy od pracy dorosłych (środowisko szkolne i rodzinne). Praca taka winna się przy tym charakteryzować częstymi acz krótkimi interwencjami, które przy właściwej relacji – dziecko-rodzic, opartej o wzajemny szacunek, chęć zrozumienia i wsparcia, zaufanie bez rywalizacji, zwiększone poczucie kompetencji, przynależności i troski, niosą uwewnętrznioną zdolność do stawiania czoła sytuacjom trudnym. W tym tym całkowicie nowym.

Zawsze podkreślaliśmy i podkreślamy,że najsilniejsze a zatem najtrwalsze oddziaływania profilaktyczne nie są oparte o choćby najlepsze programy a własnie o właściwe relacje w jakich funkcjonujemy. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że interwencje wychowawcze lub rozmowy takie wymagają dużej kontroli emocji u dorosłego. Zadaniem mądrego opiekuna jest w takiej rozmowie chronić i kontenerować emocje a nie je wzmagać. Zachowajmy spokój i obiektywizm dajmy sobie czas na odpowiedź. W takich sytuacjach najlepiej widać złotą maksymę – nie mów byle dyzo ale powiedz wiele, a słowa nie znużą, nie mów byle dużo, czyli lepiej powiedzieć mniej niż za dużo.

Pamiętaj- masz problem – rozmawiaj o nim. Jeśli potrzebujesz anonimowego wsparcia możesz dzwonić;

116 111

812 12 12

Telefony są czynne całodobowo, są bezpłatne i anonimowe.

Skip to content