Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Koniec roku szkolnego 2019/2020

Email Drukuj PDF

Był to chyba najdziwniejszy rok szkolny jaki pamiętają Polacy po wojnie. Jak twierdzą niektórzy skończył się de fakto już 12 marca 2020 tj. w dniu ogłoszenia zamknięcia placówek oświatowych w całej Polsce ze względów epidemicznych. Rok ten zapisał się też w historii polskiej edukacji a sensu stricte dydaktyce nauczania chociażby tym, że od końca marca polska szkoła przeszła w tryb tzw nauczania zdalnego, który to tryb ogłoszono uczniom i nauczycielom, choć nikt nie wiedział wówczas jak to ma wyglądać praktycznie. Trudność pogłębiał fakt, że nie było narzędzi do takiej pracy na taką skalę  (sytuacja dotycząca narzędzi i algorytmów nauczania zdalnego nadal nie jest sformalizowana).

Ponieważ nikt nie kwestionował nauczania zdalnego już w maju br.ogłoszono, że ze względu na pandemię w roku szkolnym 2019/2020 szkoły nie zostaną otwarte do wakacji (ach kiedy te wakacje?). Również w maju 2020r pan minister Piontkowski zapowiadał, że MEN liczy się z tym, że  nawet po wakacjach, we wrześniu 2020r. szkoły będą nadal zamknięte.

zobacz też

zobacz też

zobacz też

zobacz też

zobacz też

Równocześnie pan Piontkowski chwalił system zdalny mówiąc, że działa on całkiem dobrze/sprawnie.

W przeddzień wakacji tj 24.06.2020r, MEN zmienia zdanie co do nowego roku szkolnego! Zapowiedziano albowiem, że zrobione będzie wszystko, by nowy rok szkolny rozpoczął się w otwartych szkołach.

Równocześnie pani Ostrowska - rzecznik MEN,  oświadczyła (24.06.2020r), że wszyscy zdają sobie sprawę, że nauczanie zdalne nie może zastąpić normalnego funkcjonowania szkoły a nawet najlepsze technologie nie zastąpią bliskości relacji, więzi nauczyciel uczeń w szkole.

Zobacz komunikat MEN w tej sprawie.

Bez echa za to weszły w życie zmiany dotyczące funkcjonowania przedszkoli sformułowane przez GIS w dniu 4 maja 2020r. Jak podaje GIS zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli są odpowiedzią na "społeczne tło" oraz "istotne utrudnienia" zgłaszane przez '"przedsiębiorców prowadzących przedszkola". 20 maja 2020r zmieniono, czytaj zwiększono liczbę dzieci w grupie oraz zmniejszono przestrzeń przypadającą na 1 dziecko. Po zmianach grupa przedszkolna może liczyć 16 dzieci (wcześniej 12) a min. przestrzeń na dziecko zmniejszono z 4 do 3m2. Konia z rzędem temu kto połączy argumenty "społecznego tła" oraz interesu "przedsiębiorców prowadzących przedszkola' z nowymi rygorami czyli informacjami o rozwoju pandemii. Zobacz.

Jak podają niektóre media na piątek - dzień rozdania świadectw kończących historyczny rok szkolny 2019/20, zapowiadany jest pierwszy protest przeciwko nauczaniu zdalnemu. Podobno w sieci w ramach protestu podpisało się przeciwko nauczaniu zdalnemu kilkadziesiąt tysięcy osób.

Obserwując zmiany w lockdawnie należy dojść do wniosku, że tam gdzie bierze się pod uwagę, cytowane już "społeczne tło" a w grę wchodzą inne siły pozabiologiczne np.  interesy przedsiębiorców - tam luzowanie obostrzeń przebiega szybciej. Jak wynika z luzowania gospodarki w Europie zależność taka nie jest tylko Polską regułą.

Jak donoszą naukowcy wirus nie patrzy na czas, miejsce, interesy i wciąż jest obecny w środowisku. Nie jest też mniej groźny. Pamiętajmy zatem o tym. W trosce o swoje zdrowie i innych stosujmy się do zaleceń odpowiednich instytucji i władz. Życzyć by należało również tym wszystkim, którzy podejmują decyzje dotyczące ograniczeń, by ich postawy/decyzje były niezmącone żadnymi interesami, były wyważone i podyktowane wyłącznie logiką zdarzeń w zapobieganiu pandemii.

W dniu 25.06.2020r Premier M. Morawiecki ogłosił w wywiadzie radiowo-telewizyjnym decyzję, iż od września szkoły będą otwarte. Trudno przy tym nie zauważyć, że decyzja podjęta przez Premiera w sprawie szkół wyręczyła pana ministra szkolnictwa Piontkowskiego oraz  co nie mniej ważne, zlikwidowała przyczynę protestów zapowiedzianych na jutro czyli dzień rozdania świadectw. Stacjonarne nauczanie w szkołach, wszystkich placówkach oświatowych, przedszkolach oraz na uczelniach było zawieszone od 12 marca 2020r. do wakacji  czyli do 26.06.2020r. czyli 75 dni.

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 980131

Kto jest online

Jest 7 gości na stronie

Pomocna Dłoń