Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Stop marnowaniu żywności

Email Drukuj PDF

Polska czeka na ustawę dotyczącą marnowania żywności  (ustawa utknęła w sejmie). Bank Żywności z którego pomocy korzystają nasi podopieczni i ich rodziny apeluje za naszym pośrednictwem do poparcia akcji przypomnienia, że taka ustawa jest potrzebna. Zobacz apel BŻ.

Wg. ocen ekspertów w Polsce co roku marnuje się ok 9 milionów ton żywności (głównie pieczywa, warzyw i mięsa). Równocześnie jak czytamy w apelu BŻ mamy w Polsce nadal ok 2 milionów ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie, których dochód na osobę jest mniejszy niż 600zł/m-c*.

Warto przy okazji powiedzieć, że z dostępnych danych GUS wynika, że w Polsce w roku 2018 wzrósł zasięg ubóstwa skrajnego do 5.4% populacji! z 4.3% w roku 2017. To wzrost o 1.1% i to w czasie olbrzymich wydatków państwa na rodziny z  dziećmi (program 500+). Oznacza to, że część polskiego społeczeństwa żyje na skraju nędzy.

Sytuacja gospodarstw domowych w 2018r Dane GUS

Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2018r. (wzrost zasięgu tzw ubóstwa ekonomicznego w stosunku do 2017r o 0.8%!)

Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2017r

W ubiegłym roku do tych potrzebujących dzięki staraniu BŻ trafiło łącznie 97tyś. ton żywności. Ocenia się, że ok 100tyś ton zostało równocześnie zmarnowane-wyrzucone na wysypiska śmieci. Można postawić pytanie czy stać nas na takie marnotrastwo?

 

Z punktu widzenia sprzedawców jasne jest, że niesprzedany towar to strata. Towar, który przekaże taki sklep za darmo jakiemuś gronu odbiorców nie zostanie już kupiony przez nich. Projekt ustawy zakłada zatem, że sklepy będą nadal mogły wyrzucać żywność płacąc Państwu 10 groszy za 1kg niesprzedanej i nieprzekazanej BŻ żywności. ma to zachęcać sprzedawców do rozważania możliwości przekazania żywności równocześnie nie wymuszając na nich takiego działania (argumenty jw.)

Jak twierdzi BŻ gotowa ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności leży w sejmie, którego kadencja się kończy. Jeśli ustawa nie będzie głosowana w tej kadencji sejmu to ścieżka legislacyjna zacznie się od nowa (Polski paradoks braku ciągłości projektów ustaw. Nowy sejm będzie mógł kontynuować,  zacząć  lub nie rozpoczynać w ogóle ustaw opiniowanych, przygotowywanych w poprzednim sejmie). Szansa, że następny sejm pochyli się nad gotowym projektem ustawy opiniowanym/popieranym  przez innych-poprzednich posłów jest zatem mała.

W naszej świetlicy problemowi marnowania żywności poświęciliśmy spotkanie społeczności prowadzone przez studentów UJD.

* poziom ubóstwa skrajnego w 2018r wzrósł w  Polsce do 5.4% co obejmuje  ponad 2mln Polaków. W 2017r. kwotę poniżej której nie da się w Polsce wyżyć jednej osobie ustalono na 393zł (inf. za portalem money.pl) W Niemczech ta kwota została ustalona na poziomie 2600zł/m-c  (za portalem money.pl). Jeśli kryteria obliczania takiej kwoty są w obu krajach podobne/identyczne oznacza to, że koszt życia w Niemczech jest 6.5 raz wyższy niż w Polsce (np.koszty żywności, utrzymania mieszkania, ubrań).

Dane IPiSS dot. minimum socjalnego w Polsce w poszczególnych latach.

Jak podaje ten sam portal (money.pl) w tym samym czasie za minimum do przeżycia w Niemczech czteroosobowej rodziny ustalono kwotę, w przeliczeniu na złotówki, wynoszącą 10 400zł (2440 Eur). W Polsce dla przeżycia 4-os. rodziny wystarczyło zdaniem urzędników z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych - 1571zł (minimum socjalne dla takiej rodziny to; 3729,83zł)

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 982261

Kto jest online

Jest 10 gości na stronie

Pomocna Dłoń