Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Śmierć z dopalacza

Email Drukuj PDF

Mimo, że ilość wprowadzanych na rynek tzw nowych substancji psychoaktywnych, zwanych dopalaczami maleje (na szczęście)  to są one nadal śmiertelnie groźne (dotychczas naliczono już ok. 700 dopalaczy z czego w Polsce zdelegalizowano  od 2008r. 170. W ub roku wprowadzono do użycia ok. 50 substancji tzw nowych dopalaczy. Jak twierdzą odpowiednie służby większość dopalaczy trafia do Europy z Chin). W ostatnich dwu tygodniach od 10.07.2018  - w Polsce po zażyciu dopalaczy zmarło 10 osób.

W całym 2017r zgonów związanych z dopalaczami było 30. Można więc przypuszczać, że bilans dopalaczy w roku 2018 będzie jeszcze większy.

Dzieje się tak mimo, że sejm RP 20 lipca br. uchwalił nową legislację delegalizującą całe grupy substancji psychoaktywnych. Wśród najbardziej groźnych dopalaczy znajdują się "najnowsze produkcje" - odmiany sztucznej heroiny z grupy opioidów, odmiany katynonów o działaniu amfetaminopodobnym (tą substancje dodaje się do "tradycyjnych dopalaczy" w celu zintensyfikowania działania), odmiany benzodiazepin wykorzystywanych w lecznictwie oraz znana od kilku lat sztuczna marihuana z grupy kannabinoidów. W wielu próbkach badanych dopalaczy w Polsce znajdywano inną, większą lub mniejszą  ilość głównych substancji oraz różne ich związki.

Do nowych substancji dołączyły w tym roku także te na bazie fentanylu (furanylfentanyl). Substancja ta jak twierdzą zainteresowane media była wykorzystana w akcji służb rosyjskich w teatrze w Moskwie na Dubrowce w roku 2002. W medycynie fentanyl jako opioidowy lek p-bólowy wykorzystywany jest m.in. w lecznictwie paliatywnym w postaci plastrów.

W dopalaczach stanowi niezwykle groźną substancję m.in wywołującą, splątanie, bradykardię, "szplikowate źrenice", "podsypianie" oraz nagłą zapaść oddechową odpowiedzialną za fale zgonów po ich zażyciu. Fentanyl działa na te same receptory opioidowe co heroina i morfina jednak działanie to jest wielokrotnie silniejsze i gwałtowniejsze w skutkach.

W każdym wypadku podejrzenia użycia takich substancji do chorego należy natychmiast wezwać pomoc medyczną (tel. 112). Bardzo ważne jest też, w zapobieganiu depresji oddechowej, zadbanie o udrożnienie górnych dróg oddechowych do czasu podania przez lekarza odtrutki - antagonisty receptorów opioidowych - naloksonu (ten wykorzystuje się m.in w leczeniu uzależnienia od opioidów)

Furanylfentanyl jest w grupie zdelegalizowanych substancji psychoaktywnych w Polsce.

Trzeba przy okazji zmian w prawie podkreślić, że ustawa z dnia 20 lipca 2018r wyraźnie nadąża za zmieniającym się rynkiem dopalaczy, gdyż nadaje Ministrowi Zdrowia RP prawo delegalizacji nowych substancji na mocy rozporządzenia a nie jak to było dotychczas czasochłonnych zmian w ustawie.

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 749585

Kto jest online

Jest 8 gości na stronie

Pomocna Dłoń