Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Raport 2009

Email Drukuj PDF

Sprawozdanie z pracy Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej
ul. Krakowska 80/3
Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom
„Skrawek Nieba” w Częstochowie

za okres 01.01.2009 – 31.12.2009


W okresie od 01 stycznia 2009 do 31 grudnia 2009 do Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej uczęszczało na zajęcia 112 dzieci z czego 62% regularnie uczestniczyło w zajęciach. Z pomocy okazjonalnej (dary rzeczowe, uczestnictwo w piknikach i imprezach, wsparcie terapeutyczne) w ramach pracy Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba” korzystało ponadto kilkanaście dzieci wraz z rodzinami.

W ramach zajęć w kołach prowadzono:

· koło plastyczne w tym origami
· koło fotografii
· koło taneczno-teatralne
· koło miłośników filmu
· zajęcia na siłowni
·koło komputerowe – w tym herbaciarnię internetową (zajęcia z programami graficznymi oraz programami biurowymi)
·koło literacko-poetyckie w ramach trwającej od 2003r. w świetlicy akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
· koło rekreacyjno-sportowe, w tym kluby: tenisa stołowego, siatkówki.
· koło zajęć wyrównawczych w tym z j. angielskiego i matematyki, (2h/tyg.),

Systematycznie prowadzone były specjalistyczne zajęcia terapeutyczne:

- grupa terapeutyczna dla 11 wychowanków 1h/tyg
- psychoterapia indywidualna (4h/tyg)
- konsultacje z rodzicami i opiekunami dzieci (wg zgłaszanych potrzeb)
- społeczność korekcyjno-terapeutyczna (2h/tyg.

Tematyka wiodąca: profilaktyka patologii przemocy i agresji w relacjach międzyludzkich poprzez rozwój empatii, profilaktyka antyalkoholowa, antynikotynowa oraz antynarkotykowa, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie i asertywności)

W ramach zajęć dla wychowanków świetlicy realizowano programy profilaktyczne:

- „Stop 18” – profilaktyka antynikotynowa wśród nieletnich

- „Mój przyjaciel REX” – profilaktyka zachowań niebezpiecznych w kontakcie z psem
- „Odpowiedzialność prawna nieletnich” – profilaktyka wykroczeń i przestępstw wśród nieletnich
- „Przemoc i agresja w szkole i poza nią” – profilaktyka zachowań agresywnych w relacjach grupowych na podstawie zaobserwowanych zjawisk.
- „Płytka wyobraźnia to kalectwo” – profilaktyka niebezpiecznych zachowań nad wodą


W dniach 26.01.2009 do 06.02.2009. przy współpracy ze Strażą Miejską w Częstochowie zorganizowano ferie w mieście pt. „Otwarte drzwi”. W zajęciach wzięło udział łącznie 382 osoby. W ramach ferii zorganizowano:

- zajęcia „Rola i zadania Straży Miejskich - Rex mój przyjaciel czyli zasady bezpieczeństwa w kontakcie z psem” – w zajęciach wzięło udział 15 osób
- zajęcia „Rola i zadania Straży Miejskich - zasady bezpieczeństwa czyli jak nie stać się ofiarą przestępstw” – w zajęciach wzięło udział 20 osób
- zajęcia profilaktyczne „Marihuana - prawdy i mity” – 40 osób
- zajęcia rekreacyjno-sportowe - 224 osoby
- wycieczkę do „Małpiego Gaju” – 23 osób
- wycieczkę do planetarium w Częstochowie – 27 osób
- wycieczkę do Aquaparku w Tarnowskich Górach – 33 osoby

Przy współpracy Ośrodka Doskonalenia Zawodowego w Katowicach filia w Częstochowie zorganizowano ponad 10 spotkań z praktykantami szkoły fryzjerstwa zawodowego. Kilkadziesiąt dzieci i rodziców mogło nieodpłatnie skorzystać ze strzyżenia i modelowania fryzur.

Przy współpracy z Fundacją „Dla Polski” prowadzono w ramach Programu Dzieci Ulicy działania, na rzecz pozyskania Funduszu Stypendialnego „Ekonomia na ulicy”. Spośród 11 programów przesłanych, Fundacja „Dla Polski” przyznała stypendium 1 wychowance.

W ramach akcji Lato 2009 – zorganizowano kilkanaście wyjść na basen MOSiR w Częstochowie (w wyjściach uczestniczyło około 20-30 osób dziennie).Ponadto zorganizowano imprezy dla wychowanków oraz ich rodziców w tym m.in.:

· Ferie w mieście
· Dzień Kobiet
· Przedstawienie Wielkanocne
· Dzień Matki


· Dzień Dziecka
· Wakacje w mieście
· Loterię fantową, której dochód był przeznaczony na wypoczynek letni dzieci ze świetlicy
· Obóz terapeutyczny dla 35 dzieci w dniach od 30.07.2009 do 08.08.2009r w miejscowości Żegiestów
· Turniej siatkówki i tenisa stołowego zorganizowany wspólnie ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym im. Jana de La Salle w którym uczestniczyło ok. 60 osób.
· Dzień Edukacji Narodowej połączony z inscenizacyjnym przedstawieniem – „Kim będę?” wg scenariusza podopiecznej świetlicy Pauliny Gawrońskiej.


· Dzień Niepodległości w 91-szą rocznicę uzyskania niepodległości wraz z przedstawieniem okolicznościowym wg scenariusza podopiecznej świetlicy Pauliny Gawrońskiej.
· Andrzejki dla ok. 50 dzieci,
· Mikołajki dla 103 dzieci i rodziców – każde dziecko otrzymało paczkę od Mikołaja


· Dwudniowy udział w Mikołajkach organizowanych przez Galerię Jurajska w Częstochowie
· Uroczystą kolację wigilijną dla dzieci i ich rodziców połączoną z przedstawieniem Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa oraz przedstawieniem Bożonarodzeniowym dzieci i młodzieży ze świetlicy

Nasi wychowankowie od kilku lat biorą udział w losowaniu głównych nagród w centrum M1 w Częstochowie oraz w szeregu konkursach organizowanych w mieście w tym roku m.in.: Konkurs Banku BGŻ "Nie marnuj jedzenia" 4 prace dzieci, konkurs Spółdzielni „Mleczgal” kilkadziesiąt prac, konkurs na najpiękniej ubraną choinkę organizowany przez Częstochowską Organizację Turystyczną.

W wielu organizowanych przez nas uroczystościach i imprezach uczestniczyli rodzice naszych podopiecznych zarówno jako zaproszeni goście jak i osoby zaangażowane w ich organizację.

W pracy opiekuńczo-wychowawczej, dydaktycznej i terapeutycznej uczestniczyli; psycholog, dwoje pedagogów w tym oligofrenopedagog, socjoterapeuta-nauczyciel wychowania fizycznego, psychoterapetka oraz wolontariusze – w tym słuchaczka Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego kierunku Socjoterapii i Treningu Psychologicznego oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wychowawcy świetlicy współpracowali z pedagogami i nauczycielami m.in. Zespołu Szkół im W. Reymonta ul. Krakowska 80, Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie, Gimnazjum Nr 12 ul. Okólna 31/39 (Szkolny Klub Wolontariatu współprowadzony przez Panią Urszulę Gwardecką). W ramach wieloletniej współpracy z IX LO im. C.K. Norwida w Cz-wie prowadzono zajęcia wyrównawcze z j.angielskiego, Z inicjatywy uczniów V LO im. A. Mickiewicza kontynuowano zajęcia z cyklu – „Cała Polska czyta dzieciom”. Młodzież V LO przeprowadziła także kolejną zbiórkę rzeczy na użytek podopiecznych świetlicy. Akcje prowadzone są już szósty rok z rzędu dzięki osobistemu zaangażowaniu nauczycieli w/w szkół: Agnieszki Nowak, Dorocie Magacz i Danucie Zielińskiej. Od 2006r. współpracujemy z Fundacją „Adullam” w Częstochowie, z którą rokrocznie organizujemy Mikołajki dla dzieci.

Podobnie jak w latach ubiegłych, z naszymi wychowankami pracowali wolontariusze - Franciszek Gołos (tenis stołowy, siatkówka, 2h/tyg), Halina Szopa (matematyka 3h/tyg), Justyna Gołębiewska (terapia indywidualna i grupowa, 3h/tyg) oraz Anna Woźniak (pomoc przy organizacji imprez, opieka), Angelika Węgrzyńska, Ilona Scibór (j.angielski), Marta Trzaskowska, Agnieszka Matuszczak, Magdalena Brewczyńska, Marta Ligęza oraz w ramach praktyk studenci Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie, uczniowie IX i V LO w Częstochowie.


Uczennice V LO im. A. Mickiewicza z dziećmi
W niniejszym okresie wychowanków świetlicy odwiedzili reporterzy: Radia „Złote przeboje” i Telewizji „Orion”.

W ramach pozyskiwania funduszy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba” zorganizowało:

- 18 stycznia, zamknięte przedstawienie w Teatrze im. Adama Mickiewicza, pt. „Jeszcze jeden do puli”. Na uroczystym powitaniu gości wręczono podziękowania dla najaktywniejszych sponsorów i darczyńców

- 7-8 i 14 marca w Centrum M1 akcję pt. „Zostaw 1% podatku w Częstochowie”

 

 

 

 

 

 

 

 

 


- 30 maja publiczną zbiórkę ofiar na Promenadzie im. Cz. Niemena w Częstochowie w ramach obchodów Dni Samorządu.

- 20 czerwca 2009 – zamknięte przedstawienie Teatru Tańca Włodzimierza Kuca pt „PROMOCJA” w Klubie Politechnik w Częstochowie. Na spektakl zaproszono darczyńców świetlicy. Poniżej foto z przedstawienia.

Świetlica zapewniała wychowankom codzienne ciepłe posiłki, kanapki oraz dwa razy w tygodniu drugie danie. Nadwyżki artykułów żywnościowych, szkolnych, ubrańi innych przedmiotów uzyskane od darczyńców dzieci mogą zabrać do domów.

Zobacz raporty z poprzednich lat

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 1457883

Kto jest online

Jest 9 gości na stronie

Pomocna Dłoń