Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Raport za I półrocze 2011

Email Drukuj PDF

Sprawozdanie z pracy
Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej
ul. Krakowska 80/3
Stowarzyszenia   Pomocy   Dzieciom
"Skrawek Nieba" w Częstochowie
za okres 01.01 - 30.06.2011


W okresie od 01 stycznia 2011r. do 30 czerwca 2011r. do Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej zapisanych zostało 97 dzieci, z czego większość uczęszczała regularnie i czynnie uczestniczyła w zajęciach. Z pomocy okazjonalnej (wsparcie terapeutyczne, dary rzeczowe, uczestnictwo w akcji zima w mieście) skorzystało kilkanaścioro dzieci.
W ramach podejmowanych działań świetlicy, prowadzone są:
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i rozwojowe, mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez pomoc w odrabianiu zadań domowych, nadrabianie zaległości szkolnych, rozbudzanie ciekawości tematem oraz ułatwianie dostępu do alternatywnych źródeł wiedzy:
- zajęcia dydaktyczne z matematyki (Pani Halina Szopa)
- zajęcia dydaktyczne z j. angielskiego i  j. niemieckiego (A. Wesner, studenci CJE)
- zajęcia wyrównawcze i rozwojowe z geografii i przyrody (K. Starczewska)
Zajęcia w kołach zainteresowań, pozwalające na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży oraz wzmacnianie ich konstruktywnej aktywności:
koło teatralne i filmowe
-  koło muzyczno-wokalne
warsztaty aktorskie, zajęcia taneczne
-  koło gier stolikowych
koło plastyczne "W kręgu kultury"
-  koło artystyczne, technika origami
-  koło robótek ręcznych (haft krzyżykowy i szydełkowanie)


-    koło fotografii
-    koło miłośników filmu
-   koło rekreacyjno-sportowe, zajecia: tenis stołowy, siatkówka, piłka nożna, koszykówka, turniej piłkarzyków, zabawy i ćwiczenia ruchowe na materacach, marsze rekreacyjno-krajoznawcze
-    zajęcia na siłowni
-   koło komputerowe (w tym herbaciarnię internetową (zajęcia z programami graficznymi oraz programami biurowymi)

-    koło literacko-poetyckie w ramach trwającej od 2003r.  w świetlicy akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
-    koło relaksacyjne dla najmłodszych
Specjalistyczne zajęcia terapeutyczne:
-    konsultacje z rodzicami/opiekunami dzieci (wg zgłaszanych potrzeb)
- społeczność korekcyjno-profilaktyczna (2-3h/tyg., tematyka wiodąca: profilaktyka antyalkoholowa, antynikotynowa i antynarkotykowa, profilaktyka patologii przemocy i agresji w relacjach międzyludzkich, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, rozwój asertywności i empatii, wzmacnianie więzi historyczno-kulturalnych, pogadanki i dyskusje odnoszące się do spraw bieżących)
-    indywidualna terapia metodą psychodynamiczną - (5h/tyg)
-    grupa socjoterapeutyczna dla młodzieży w wieku 10-16lat (1h/tyg)
-    superwizja pracy wychowawczej i terapeutycznej
W ramach zajęć dla wychowanków świetlicy realizowano programy profilaktyczne:
-    "Odpowiedzialność prawna nieletnich" - profilaktyka wykroczeń i przestępstw wśród nieletnich
-    "Przemoc i agresja w szkole i poza nią" - profilaktyka zachowań agresywnych w relacjach      grupowych na podstawie zaobserwowanych zjawisk.

- "Stop 18" - profilaktyka antynikotynowa wśród nieletnich
- "Płytka wyobraźnia to kalectwo" - profilaktyka niebezpiecznych zachowań nad wodą
- "Mój przyjaciel REX" - profilaktyka zachowań niebezpiecznych w kontakcie z psem
- "Stop cyberprzemocy" - profilaktyka bezpiecznego korzystania z Internetu
- Zima w mieście (pierwszy tydzień ferii)
- Ferie 2011 -  tygodniowy pobyt w ośrodku Archidiecezji Częstochowskiej "Święta Puszcza" w Olsztynie w dniach 24.01.-30.01.2011 dla 35 dzieci.

W dniach 17.01.2011 do 31.01.2011r. przy współpracy ze Strażą Miejską w Częstochowie zorganizowano ferie w mieście pt. "Otwarte drzwi". W zajęciach wzięło udział łącznie 116 osób. W ramach ferii w mieście zorganizowano zajęcia:
- "Rola i zadania Straży Miejskich - Rex mój przyjaciel czyli zasady bezpieczeństwa w kontakcie z psem" - w zajęciach wzięło udział 20 osób
- "Rola i zadania Straży Miejskich - zasady bezpieczeństwa czyli jak nie stać się ofiarą przestępstw" - w zajęciach wzięło udział - 61 osób
- profilaktyczne "Marihuana - prawdy i mity" - 28 osób
- rekreacyjno-sportowe - 35 osób
- wycieczkę do Aquaparku w Tarnowskich Górach - 50 osób

Ponadto zorganizowano wycieczki, imprezy dla wychowanków - ich rodziców, w tym m.in.:
* Ferie w mieście
* Bal karnawałowy
* Wyjazd na warsztaty "Wołczyn w Krakowie"
* Karnawałowy  pochód przebierańców Alejami NMP w Częstochowie
* Dzień Kobiet
* Występ taneczny podopiecznych świetlicy oraz spektakl "Trędowaty bo niekochany" przygotowany przez uczniów CKU w Częstochowie - w ramach obchodu 10lecia świetlicy
* "Akcja  Złota Góra" - sprzątanie zaniedbanych terenów w Częstochowie
* Uroczystość wielkanocna dla dzieci i ich rodziców połączoną z przedstawieniem "Wielkanoc oczami dzieci" w wykonaniu dzieci i młodzieży ze świetlicy
*   "Noc Muzeów" - zwiedzanie częstochowskich obiektów muzealnych
*   Dni Samorządu Terytorialnego - loteria fantowa, której dochód był przeznaczony na wypoczynek letni dzieci ze świetlicy
*   Dzień Matki
*  Dzień Dziecka - poczęstunek; wyjście do Galerii Jurajskiej na koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej zatytułowany "Wesołe nuty"
*   III rajd rodzinny szlakiem Z. Łęskiego
*   III Targi Motoryzacyjne w Częstochowie - występ młodzieży oraz studentów AJD pod hasłem "Przede wszystkim zapobiegać" - fragmenty programów profilaktyki społecznej: "Płytka wyobraźnia to kalectwo" oraz "Stop cyberprzemocy".
W wielu organizowanych przez nas uroczystościach i imprezach uczestniczyli rodzice naszych podopiecznych  zarówno jako zaproszeni goście jak i osoby zaangażowane   w ich organizację.
W pracy opiekuńczo-wychowawczej, dydaktycznej  i terapeutycznej uczestniczyli: psycholog, dwoje pedagogów, socjoterapeuta-nauczyciel wychowania fizycznego, psychoterapetka oraz  praktykanci i wolontariusze - w tym słuchaczka Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego kierunku Socjoterapii i Treningu Psychologicznego oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Wychowawcy świetlicy współpracowali z pedagogami i nauczycielami m.in. w ramach wieloletniej współpracy z IX LO im. C.K. Norwida w  Cz-wie prowadzono zajęcia wyrównawcze. Akcja prowadzona ósmy rok z rzędu dzięki osobistemu zaangażowaniu  nauczycieli w/w szkół: Dorocie Magacz  i Danucie Zielińskiej.

Podobnie jak w latach ubiegłych, z naszymi wychowankami pracowali wolontariusze - Halina Szopa (matematyka 3h/tyg), Justyna Gołębiowska (terapia indywidualna i grupowa, 3h/tyg) oraz Anna Woźniak (pomoc przy organizacji imprez, opieka) Klaudia Starczewska (geografia, przyroda oraz zajęcia plastyczne 8 godz/tyg) oraz w ramach praktyk studenci Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
W niniejszym okresie wychowanków świetlicy odwiedzili reporterzy: Radia "Złote przeboje" i Radia Jura oraz Telewizji "Orion".
W ramach pozyskiwania funduszy  Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Skrawek Nieba" zorganizowało:
- 28.05 (Dni Samorządu Terytorialnego) i 25.06.11 (III Targi Motoryzacyjne) publiczną zbiórkę ofiar  na Promenadzie im. Cz. Niemena   w Częstochowie  oraz w III Al. NMP.
- 25 czerwca 2011 - zainagurowano program "Bezpieczne wakacje 2011" pokazem fragmentów dwu programów profilaktycznych pt. "Płytka  wyobraźnia to kalectwo" oraz "Stop cyberprzemocy"
Ponadto świetlica zapewniała wychowankom codzienne ciepłe posiłki, kanapki oraz dwa razy w tygodniu drugie danie. Nadwyżki artykułów żywnościowych, szkolnych, ubrań i innych przedmiotów uzyskane od darczyńców dzieci mogą zabrać do domów.

New layer...
 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 1457882

Kto jest online

Jest 10 gości na stronie

Pomocna Dłoń