Skrawek Nieba

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Raport 2005

Email Drukuj PDF

Raport z pracy


Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej
"Skrawek nieba"
ul. Krakowska 80/3

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w roku 2005. W roku kalendarzowym 2005 do Młodzieżowej Świetlicy Socjoteraputycznej uczęszczało 109 dzieci a ilość dzieci regularnie biorących udział w zajęciach wynosiła 75%.

W pracy opiekuńczo-wychowawczej, dydaktycznej i terapeutycznej uczestniczyli; psycholog, trzech pedagogów, sześcioro stażystów - ośmioro wolontariuszy - w tym czworo słuchaczy Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego kierunku Socjoterapii i Treningu Psychologicznego. Pracownicy świetlicy w ramach współpracy z środowiskiem lokalnym przeprowadzili kilkanaście godzin zajęć w szkołach podstawowych i gimnazjach z tematyki profilaktyki uzależnień.

Świetlica współpracowała z Katolickim Stowarzyszeniem Charytatywnym "Betel". W ramach tej współpracy oragnizowane były kilkudniowe wyjazdy kilkunastoosobowych grup do domów pomocy "Betel" w Janowie i Władysławowie. Tam wychowankowie wraz z gospodarzami Federacji "Betel" sprawowali dorażną opiekę nad osobami upośledzonymi w stopniu znacznym oraz osobami dotkniętymi niepełosprawnością ruchową. Poza tym Stowarzyszenie " Skrawek Nieba" kooperuje od dwóch lat z Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego rodzinie w Częstochowie. Celem współpracy było pogłębianie integracji oraz uwrażliwiania na potrzeby innych w tym osób niepełnosprawnych. Młodzież ze świetlicy zorganizowała paczki mikołajkowe dla osób z ośrodka "Betel" oraz dla dzieci z Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego rodzinie w Częstochowie. W ramach rozwoju idei wolontariatu dzieci i młodzież ze świetlicy uczęszczała do Domu Małego Dziecka w Częstochowie. W ramach zajęć wyjazdowych grup socjoterapeutycznych mieliśmy okazję być gośćmi Ogólnopolskiego Zjazdu Klubów Abstynenckich w Poraju k/Częstochowy.

Grupa taneczno-aktorska "Deja-Vu" gościnnie wystepowała m.in.:

 • w Pszedszkolu przy ul. Starzyńskiego i ul. 1-go Maja w Częstochowie,

 • w LO im. Jana Kochanowskiego,

 • w Szkole Podstawowej w dzielnicy Rząsawy w Częstochowie,

 • w Szkole Specjalnej przy ul. Krótkiej,

 • w Teatrze im. A. Mickiewicza w Czestochowie,

 • na obchodach z okazji dnia Działkowca

 • z okazji obchodów dni Częstochowy na placu Starego Rynku w Czestochowie.

Stowarzyszenie wiosną oraz jesienią 2005 r. gościło delegacje przestawicieli organizacji rządowych i pozarządowych z Unii Europejskiej oraz delegację z Niemiec. Nastąpiła wymiana doświadczeń a także prezentacja dorobku naszej świetlicy, co zaowocowało nawiązaniem szeroko pojętej współpracy. W roku 2005 w świetlicy istniały trzy grupy socjoterapeutyczne, w których przeprowadzono ponad 300 godzin zajęć socjoterapeutycznych (6 godzin tygodniowo). W zajęciach tych brało udział większość dzieci. Głównym celem zajęć było wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwijanie wspołpracy w grupie, rozwój empatii i rozumienia własnych uczuć, wzmacnianie asertywności. Kontynuowano także nauczanie umiejętności rozładowywania napięć oraz techniki relaksacji. Ponadto odbywały się zajecia społeczności korekcyjnej w liczbie 147,5 godzin. Średnia liczba uczestników tych zajęć wynosiła 56 osób. Tematy poruszane na zajęciach to m.in.: "Przemoc i agresja", "Szacunek do człowieka - co to znaczy?", "Problemy w relacjach", "Potrzeba uznania". Znaczna częśc tematyki zajęć terapeutycznych była związana z profilaktyką antyalkoholową, antynikotynową oraz antynarkotykową.

W ramach stałych zajęć prowadzone były zajęcia w kołach; plastycznym, tanecznym, recytatorskim, terapii zajęciowej, socjoterapeutycznym młodzieży starszej. Równocześnie z inicjatywy uczniów V LO im. A. Mickiewicza prowadzone były zajęcia z cyklu - "Cała Polska czyta dzieciom". W ramach terapii zajęciowej od stycznia do marca 2005 trzy grupy dzieci uczęszczały na zajęcia twórczości z gliny i papieru organizowane przez studentów wydziału plastycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W roku 2005 zorganizowano wiele imprez w tym m.in.: Przedstawienie Wielkanocne, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Walentynki, Mikołajki, Andrzejki. Ważną rolę w życiu świetlicowym odgrywa grupa tanecza "Deja Vu", która brała udział w licznych uroczystościach: festynach szkolnych i w przedszkolach, w przeglądzie teatrów w Liceum im J. Słowackiego, w targach mody ślubnej i w pokazach mody w Filharmonii częstochowskiej.

W roku 2005 zorganizowano dla wychowanków świetlicy:

 • tygodniowy obóz grupy socjoterapeutycznej, zimowy w Kamysznicy dla 15 osób,

 • dziesięciodniowe ferie zimowe w Świętej Puszczy w Olsztynie dla 56 osób,

 • wycieczkę do Krakowa na spektakl " Romeo i Julia",

 • wyjścia na zaproszenia Cinema City w Częstochowie,

 • wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego i do Aquaparku w Dąbrowie Górniczej

 • bal karnawałowy w Olsztynie dla 77 wychowanków w tym dla dzieci z Domu Małego Dziecka w Częstochowie.

W ramach pozyskiwania funduszy zorganizowano akcje charytatywne: Festyn Rodzinny na Promenadzie, publiczną zbiórkę ofiar w ramach akcji "Znicz" w Czestochowie oraz zbiórkę ofiar w Olsztynie k/ Czestochowy. Zyski zostały przeznaczone na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych dla potrzebujących wychowanków. Poza tym zorganizowanio trzy przedstawienia w Teatrze im. Adama Mickiewicza oraz jedno w klubie Politechnik w Czestochowie. Dochody ze sprzedanych biletów zostały przeznaczone na akcję dożywiania dzieci z naszej świetlicy.

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 1212689

Kto jest online

Jest 15 gości na stronie

Pomocna Dłoń