Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Raport 2003 /I półrocze/

Email Drukuj PDF

Raport z pracy
Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej
przy Straży Miejskiej w Częstochowie
- 01.01.03  -  01.07.03   -

W pracy opiekuńczo-wychowawczej, dydaktycznej  i terapeutycznej uczestniczyli; T. Gajewski-pedagog, siedmioro stażystów – ośmioro wolontariuszy – czworo słuchaczy Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego kierunku Socjoterapii i Treningu Psychologicznego. W zajęciach z dziećmi bierze także udział polonista Pani Izabela Pabiasz , choreograf Pani Katarzyna Piłka.
W ramach stałych zajęć w placówce prowadzone były zajęcia w kołach; plastycznym, komputerowym, literacko-poetyckim, terapii zajęciowej, tanecznym  (w tym tańca nowoczesnego i towarzyskiego), grupy socjoterapeutycznej młodzieży starszej. Codzienną praktyką są spotkania społeczności wychowanków z udziałem wszystkich wychowawców i wolontariuszy.    

W ramach prowadzonej współpracy zorganizowano  m.in.:


1. Cykl zajęć z cyklu – „Cała Polska czyta dzieciom” -  inicjatywa uczniów V LO im. A. Mickiewicza  w Częstochowie (od grudnia 2002r.)
2. Cykl indywidualnych zajęć wyrównawczo-korekcyjnych z zakresu nauki j. angielskiego prowadzonych przez uczniów  IX   L.O.  im. C.K. Norwida  w Częstochowie (od marca 2003r.)
3. Trzy spotkania twórczości ze studentami plastyki WSP w Częstochowie pt. „Nasz Kalendarz”,  „Nasza Wyspa Szczęścia”,  „Kolorowa Wiosna 2003”.


4. Dziewięciodniowy  wyjazd  dzieci na zimowisko w Olsztynie  w dniach 01.02-09.02.03 r.
5. Pokazy taneczne przygotowane przez grupę dziewcząt „Bose Stopy” oraz chłopców „Butterfly”; w Hali „Polonia”  w Częstochowie w dniu 21.03.03 r,

Dim lights Embed Embed this video on your site

oraz w Domu Kultury w Myszkowie w dniu 06.04.03 r., w Sali Muzycznej „Dźbów” w Częstochowie, na boiskach KS „Victoria” podczas Dnia Dziecka 31.05.03 r.
W placówce odbyły się m.in.:
1. „Jasełka” przygotowane przez  młodzież z Gimnazjum w Blachowni – 23.01. 03 r.
2. Finał akcji „Sokole OKO” – 29.01.03 r. (w jej wyniku ponad 20 dzieci otrzymało okulary korygujące wady wzroku)
3. Wieczór poezji miłosnej – 13.02.03 r.
4. Spotkanie z okazji dnia Św. Walentego – 14.02.03 r.
5. Zabawa karnawałowa „Światło-dźwięk” dla ponad 100 dzieci – 18.02.03 r.
6. Dwukrotne wyjścia grupy dzieci do Gimnazjum nr 1 przy kościele Św. Wojciecha na salę komputerową
7. Wieczór poezji z okazji Dnia Kobiet – 06.03.03 r. (imprezę powtórzono dla gości z Gimnazjum nr 9 oraz najmłodszych dzieci w dniu 07.03.03 r.)
8. Przedstawienie teatralne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 „Bajki bez bajki” – 19.03.03 r.
9. Happening – „Powitanie wiosny” – 21.03.03 r.
10. Dzień zabawy i konkursów – 02.04.03 r.
11. Finał akcji „Pij mleko będziesz wielki” – 08.04.03 r.


12. Uroczysta Kolacja Wielkanocna dla dzieci, rodziców i sponsorów świetlicy połączona z wystawieniem przedstawienia teatralnego pt. „Kopciuszek” w którym brało udział 21 dzieci – aktorów – 16.04.03 r.
13. Zabawa taneczno-muzyczna pt. „Wybory Miss Świetlic” – 30.04.03 r. (w imprezie wzięły udział dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Nutki z Blaszanej Budki” oraz Świetlicy „Uśmiech Dziecka”)
14. Wieczór kultury polskiej pt. „Dzień Niezapominajki” – 15.05.03 r.
15. Festyn z okazji  „Dnia Dziecka” zorganizowany wraz z Gimnazjum nr 6 w Częstochowie – 31.05.03 r. na boiskach KS "Victoria".

   

(zdjęcia do obejrzenia w dziale galeria)

W ramach stałych zajęć prowadzone były zajęcia w kołach; plastycznym, komputerowym, literacko-poetyckim, terapii zajęciowej, grupa socjoterapeutyczna młodzieży starszej. Równocześnie z inicjatywy uczniów  V LO im. A. Mickiewicza prowadzone są zajęcia z cyklu – „Cała Polska czyta dzieciom”, a licealiści z IX LO im. Norwida prowadzą zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego.
Kilka słów opisu należy poświęcić następującym wydarzeniom z życia Naszej świetlicy. I tak w dniu 11.01.03 r. na zaproszenie Gimnazjum nr 1 przy kościele św. Wojciecha zorganizowano wyjście dzieci na salę komputerową. W ramach poszukiwania środków finansowych na działalność świetlicy – codzienne posiłki, wyjazdy na zorganizowane formy wypoczynku 25 stycznia 2003 r. odbył się spektakl pt. „Dwie morgi utrapienia” w Teatrze Dramatycznym  im. A. Mickiewicza. W dniu 8 stycznia odbył się płatny bal dobroczynny w sali Klubu Politechnik. Dochód z imprez przeznaczono na dożywianie oraz na organizację zimowiska, które odbyło się w Olsztynie w Domu Rozwoju Duchowości Archidiecezji Częstochowskie „Święta Puszcza”  w dniach 01.02-08.02.03 r. W zorganizowanych formach wypoczynku zimowego uczestniczyło łącznie 54 dzieci w tym na zimowisku w Olsztynie 31 (23 osoby były na zimowiskach w Zwardoniu oraz w Białym Dunajcu). W dniu 13.02.03 r. zorganizowano  „kawiarenkę”  czyli wieczór poezji miłosnej gdzie przy świecach i herbacie oraz słodyczach można było wysłuchać recytacji wierszy. Uczestnicy recytacji i słuchacze byli ubrani w stroje wizytowe w tym kostiumy wypożyczone z Teatru im. A. Mickiewicza. W dniu 18.02.03 r. zorganizowano zabawę karnawałową.. W zabawie uczestniczyły dzieci  ze świetlic „Uśmiech dziecka” z ul. Manganowej oraz wychowankowie Świetlicy Socjoterapeutycznej z    ul. Bardowskiego – łącznie około 100 osób .
W dniach 06.03.03 r. i 07.03.03 r. zorganizowano wieczór poezji z okazji  „Dnia Kobiet”, gdzie przy świecach, herbacie i słodyczach można było wysłuchać recytacji wierszy. Uczestnicy recytacji i słuchacze byli ubrani w stroje wieczorowe w tym kostiumy wypożyczone z Teatru  im. A. Mickiewicza. W dniu 10 marca zespół dziewcząt z naszej świetlicy wystąpił w rozgrywkach o puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Zawody odbywały się w Hali „Polonia”. 19 marca gościliśmy zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej nr 47. Trzydziestka małych aktorów zaprezentowała dla swoich rówieśników wspaniały spektakl „Nie ma tego złego...”. W pierwszym dniu wiosny  zorganizowano tradycyjne topienie Marzanny. Dzieci samodzielnie zrobiły aż trzy kukły z których dwie pozostawiły na świetlicy stwierdzając, że są zbyt ładne aby je wyrzucać. 21 marca grupa tańca nowoczesnego chłopców „Butterfly” prezentowała swoje umiejętności  na imprezie dobroczynnej w Hali Polonia.                   
W marcu rozpoczęto   we współpracy   z  LO im. Norwida w Częstochowie akcję mającą na celu wyrównywanie braków szkolnych   z j. angielskiego. Do współpracy zgłosiło się prawie 40 uczniów klas I-III. Na świetlicy nadal rozwijana jest akcja zapoczątkowana w ubiegłym roku – „Starszy brat-starsza siostra”. W dniu 08.04.03 r. zorganizowano finał akcji „Pij mleko będziesz wielki”. Akcje wsparły – „Mleczgal” Częstochowa i „Chłodnia” z ul. Gazowej 2/4/6  w Częstochowie. W czasie zabawy dzieci mogły uczestniczyć w konkursach o tematyce związanej z mlekiem i wartością tego produktu dla zdrowia. Urozmaiceniem akcji był poczęstunek składający się z kubka mleka i lodów.  W dniu 16.04.03 r.  zorganizowano uroczystą  kolacje wielkanocną dla około stu osób. Kolacje urozmaicił spektakl teatralny przygotowany i wystawiony przez  dzieci  z naszej  placówki. Było to uwieńczenie dwóch miesięcy prób i przygotowań. Wraz ze świetlicami działającymi w rejonie Starego Miasta zorganizowano  w dniu 30.04.03 r. wybory „Miss świetlic”. W imprezie wystąpił gościnnie zespół tańca nowoczesnego z Myszkowa „Pokusa”. Impreza zgromadziła ponad 100 uczestników. 15.05.03 r. w ramach propagowania wzorców kultury polskiej zorganizowano po raz kolejny wieczór poetycki w Kawiarence Literackiej prowadzonej przez grupę teatralną „Słoneczna Straż”. Tematem wieczoru było polskie święto miłości  i  wiosny – „Niezapominajka”. Podobny charakter miało spotkanie rodziców i dzieci z naszej świetlicy w dniu 25.05.03 r. w Dniu Matki.

W ramach zabaw związanych z dniem dziecka, nasi wychowankowie mogli uczestniczyć w trzech imprezach w tym w Sali Muzycznej OSP Dźbowie, gdzie oprócz  zabaw i konkursów był gorący poczęstunek oraz w Gimnazjum nr 9 w Częstochowie. W dniu 31.05.03 r. wraz z Gimnazjum nr 6 w Częstochowie na boiskach KS „Victoria” zorganizowano festyn z okazji Dnia Dziecka. Festyn oprócz konkursów i zabaw na świeżym powietrzu urozmaiciły pokazy Policji, Straży Pożarnej, występy zespołów muzycznych i tanecznych. Każdy uczestnik festynu mógł wypróbować swoje umiejętności na  strzelnicy sportowej oraz w czasie przejażdżek konnych. Loteria fantowa, malowanie buziek i autobusu MZK, sprzedaż wyrobów rękodzieła dzieci, poczęstunek (bigos, kiełbasa z rożna, ciasta, gorące i chłodne napoje) to inne atrakcje tego dnia. W dniu 17.06.03 r. zorganizowano powitanie wakacji w którym oprócz rodziców uczestniczyli przedstawiciele Szkoły     Podstawowej nr 35 z ul. Ogrodowej oraz Gimnazjum nr 6 z ul. Krakowskiej.  W dniu 24.06.03 r. w dniu Św. Jana, przy współpracy ze świetlicą „Uśmiech dziecka” zorganizowano imprezę plenerową nad rzeka Wartą  pt. „Noc Kupały”.

Ponad setka dzieci i zaproszeni goście aktywnie wspomagający naszą pracę mogło spędzić ten wieczór przy ognisku i gitarze.

W dniach   21.06 i  25.06.03 r.  zorganizowano dwa wypady biwakowe na górę w Skrajnicy koło Olsztyna. Obok przyjemności spędzenia czasu na łonie przyrody dzieci mogły uczestniczyć w wielu konkursach i zawodach sportowych.
W zajęciach świetlicowych uczestniczyło średnio około 50 dzieci dziennie. Wychowawcy biorący udział w pracach świetlicy mają cotygodniowe spotkania superwizujace ich pracę z psychologiem Panem Ireneuszem Pyzikiem oraz utrzymują stały kontakt z pedagogami szkół do których uczęszczają nasi wychowankowie. Świetlica codziennie zapewnia wychowankom posiłki, w tym od początku miesiąca listopada 2002r., codzienne posiłki ciepłe. Nadwyżki artykułów żywnościowych uzyskane od darczyńców dzieci  mogą zabrać do domów.

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 1457891

Kto jest online

Jest 10 gości na stronie

Pomocna Dłoń