Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Raport 2003

Email Drukuj PDF

Raport z pracy
Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej
przy Straży Miejskiej w Częstochowie
- 2.01.03  -  30.12.03  -

W pracy opiekuńczo-wychowawczej, dydaktycznej  i terapeutycznej w w/w okresie  w charakterze stałych opiekunów uczestniczyli: T. Gajewski oraz od 01.07.03 Katarzyna Tomalska. Ponadto pracę wychowawcy pełniło przez 6-ść m-cy pięcioro stażystów – absolwentów WSP  w Częstochowie oraz kilkunastu wolontariuszy. W zajęciach z dziećmi bierze także udział polonista Pani Izabela Pabiasz oraz pedagog Pani Monika Kutrzyk (wolontariat) i anglistka Pani  Anna Sosna  z 6 Gimnazjum przy ul. Krakowskiej 29 (wolontariat).


W ubiegłym roku nawiązano lub kontynuowano współpracę z:
- Gimnazjum nr 6 przy ul. Krakowskiej
- Gimnazjum nr 9 przy  ul. Sobieskiego
- Gimnazjum nr 4 przy ul. Warszawskiej
- Gimnazjum w Blachowni
- Szkołą Podstawową nr 35 przy ul. Ogrodowej
- Szkołą Społeczną przy Kościele Św. Wojciecha w Częstochowie
- Wykładowcami i studentami WSP w Częstochowie (wydziału pedagogicznego i plastycznego)
- Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu oraz Jego Rodzinie w Częstochowie
- Świetlicą Częstochowskiego Stowarzyszenia Profilaktyki Społecznej przy ul. Bardowskiego
- Świetlicą Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Uśmiech dziecka”


W ubiegłym roku zainicjowano i pilotowano działania zmierzające do wyleczenia chorego chłopca, który trafił do Kliniki Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, a po udanej operacji do Pogotowia Opiekuńczego w Częstochowie. Należy dodać, że w ub. r. w placówce tej umieszczono decyzją Sądu Rodzinnego  sześcioro wychowanków świetlicy.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz „ Z Angielskim za pan brat” w świetlicy cotygodniowe zajęcia prowadzą uczniowie V LO im. A. Mickiewicza i grupa kilkunastu uczniów z Liceum im. C.K.Norwida. Obydwie akcje prowadzone są już drugi rok i obejmują wszystkich wychowanków.


W ramach działalności opiekuńczo-wychowawczej i terapeutycznej zorganizowano m.in.:
- dyskotekę integracyjną dla ponad 100 dzieci z rejonu Starego Miasta, w tym uczestniczących w zajęciach świetlicy działającej przy Sz.P. nr 35. (styczeń)
- zajęcia plastyczne wraz ze studentami WSP pod tytułem; „Nasz kalendarz 2003r”,„Wyspa szczęścia”, „Poznajemy inne kultury”, „Powitanie wiosny” (styczeń-kwiecień 2003)
- zimowisko w „Świętej Puszczy” w Olsztynie dla 40 wychowanków (pozostali brali udział w wypoczynku zorganizowanym przez Urząd Miasta w Częstochowie)
- uroczysty posiłek Wielkanocny dla dziewięćdziesięciu dzieci oraz zaproszonych gości (kwiecień)
- wybory „Miss świetlic Starego Miasta 2003r.” (w wyborach uczestniczyli wychowankowie trzech świetlic z rejonu Starego Miasta w Częstochowie – maj)
- imprezę plenerową zorganizowaną wspólnie z Gimnazjum nr 6 w Częstochowie w Dniu Dziecka dla kilkuset dzieci i ich rodzin (30 maja 2003r.  -  boisko KS. „Victoria”)
- imprezę plenerową pt. „Noc Kupały” zorganizowaną wraz ze świetlicą „Uśmiech Dziecka” dla ponad setki wychowanków (czerwiec)
- dwutygodniowy obóz terapeutyczny dla ponad czterdzieścioro dzieci w Olsztynie.
- prezentacje działalności świetlicy połączonej z aukcja staroci na rzecz dzieci i młodzieży w ramach Dni Częstochowy na płycie Starego Rynku w Częstochowie
- cykl imprez dydaktyczno-integracyjnych organizowanych przez grupę teatralną „Słoneczna Straż” w tym:  dwa konkursy czytelnicze, „Wieczór poezji miłosnej”, „Walentynki 2003”, „Dzień 8-mego Marca”, „Dzień Niezapominajki”, „Pij mleko będziesz wielki”, „Dzień kulturalnej zabawy”- impreza zorganizowana w czasie koloni w Olsztynie, cykl zajęć pt. „Szanujmy wspomnienia” w tym pokaz i prezentacja pocztówek starej Częstochowy, prelekcja Dyrektora Muzeum w Częstochowie na temat symboli Naszego Miasta (listopad 2003). W ramach tego cyklu zajęć udostępniono w holu Komendy Straży Miejskiej wystawę  starych przedmiotów w tym książek, broszur dokumentów, pocztówek- pt. „Szanujmy wspomnienia”- wystawa jest czynna od początku listopada 2003r. Wśród eksponatów jest wiele przedmiotów użyczonych nam przez rodziny podopiecznych świetlicy.

- wystawiono pokazy dwóch sztuk teatralnych pt’ „Kopciuszek” (kwiecień) oraz „Jaś i Małgosia”(wrzesień). Mali aktorzy występowali m.in. dla swoich chorych rówieśników w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie w Częstochowie oraz w Szpitalu Miejskim przy ul. PCK na oddz. Dziecięcym. Sztuki zaprezentowano także dorosłym- rodzicom i gościom świetlicy.
- w ramach współpracy z w/w ośrodkiem prowadzono cotygodniową terapię zajęciową dla dzieci niepełnosprawnych  wg metody Weroniki Scherborn, Denison’a i Knill’a. W grudniu zorganizowano przekazanie około 30 paczek dla dzieci znajdujących się w tym ośrodku. Podobne zajęcia prowadzono  w „Domu małego dziecka” w Częstochowie.
- wyjazd terapeutyczno-integracyjny dla kilkunastu dzieci do miejscowości Wisła, gdzie dzieci oprócz możliwości skorzystania ze sportów zimowych mogły uczestniczyć w zabawie sylwestrowej.


 W roku 2003 kontynuowano leczenie stomatologiczne u kilkunastu wychowanków w ramach ubiegłorocznej akcji „Wiewiórka”. W dniu 29.11.03 zorganizowano dla ponad 70 wychowanków „Zabawę Andrzejkową”. Tradycyjne wróżby urozmaiciły występy dzieci śpiewających wybrane utwory, wybór miss i mistera, dyskoteka połączona z konkursami.


Oprócz stałych zajęć z zakresu uzupełniania braków szkolnych prowadzono zajęcia w ramach kółek zainteresowań – sportowego, muzyczno-tanecznego, plastycznego, komputerowego. Z zajęć na świetlicy korzysta codziennie średnio 45-63 dzieci. Wychowankom zapewniamy posiłki (napoje, kanapki, słodycze) w tym codzienne posiłki ciepłe. Nadwyżki artykułów żywnościowych uzyskane od darczyńców dzieci mogą zabrać do domów.

 

                                                                                           Liczba    

                                    
Ilość opiekunów (wychowawców) i stażystów                      7                                                   
Ilość dzieci  /średnia/                                                         45-63                                  
Ilość imprez w plenerze                                                        5                                                    
Festyny /imprezy integracyjne/                                              3
Kolonie (obozy i wyjazdy)                                                       4                                                   
 

 

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 1457869

Kto jest online

Jest 16 gości na stronie

Pomocna Dłoń