Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Raport 2004

Email Drukuj PDF

Raport z pracy
Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej
Straży Miejskiej w Częstochowie


01.01.04 - 30.12.04

W ramach stałych zajęć w placówce prowadzone były zajęcia w kołach; plastycznym, komputerowym, literacko-poetyckim, terapii zajęciowej, tanecznym (w tym tańca nowoczesnego i towarzyskiego), grupy socjoterapeutycznej młodzieży starszej. Codzienną praktyką były spotkania społeczności korekcyjnej wychowanków z udziałem wszystkich wychowawców, wolontariuszy.

W ramach prowadzonej współpracy zorganizowano m.in.:

1. Cykl zajęć pod hasłem - "Cała Polska czyta dzieciom" - inicjatywa uczniów V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie (akcja trwa od grudnia 2002r.)

2. Cykl indywidualnych zajęć wyrównawczo-korekcyjnych z zakresu nauki j. angielskiego prowadzonych przez uczniów IX L.O. im. C.K. Norwida w Częstochowie (od marca 2003r.)

3. Trzy spotkania twórczości plastycznej ze studentami plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pt. "Papier w naszych rękach", "Twórczość z gliny", "Malarstwo". W zajęciach organizowanych w siedzibie Komendy Straży Miejskiej w Częstochowie jak i na terenie Akademii brało udział około 60 dzieci. Z prac dzieci zorganizowano mini galerię twórczości, która mieści się w holu wejściowym Komendy Straży i jest ogólniedostępna.

4. Sześciodniowy wyjazd dla 40-ciorga dzieci na zimowisko w Olsztynie w dniach 23.02-28.02.04 r.

5. Pokazy taneczne przygotowane przez grupę taneczno-muzyczną "Deja Vu" w dniu Strażnika Miejskiego 30.08.04 oraz na uroczyste spotkanie pielgrzymujących strażników na Jasną Górę w dniu 16.10.04. Grupa "Deja Vu" występowała również w Dniu Działkowca.

W placówce odbyły się m.in.:

1. Wieczór poezji miłosnej Walentynki 2004 dla ponad 80 - dzieci w dniu 14.02.04 r.

2. Spotkanie z okazji dnia Św. Walentego - 14.02.03 r.

3. Zabawa karnawałowa "Kinder Bal" dla ponad 120 dzieci - 18.02.03 r.

4. Dwukrotne wyjścia grupy dzieci do Gimnazjum nr 1 przy kościele Św. Wojciecha na salę komputerową.

5. Wieczór poezji z okazji Dnia Kobiet - 10.03.04 r

6. Uroczysta Kolacja Wielkanocna dla dzieci, rodziców i sponsorów świetlicy połączona z wystawieniem przedstawienia Męki Pańskiej - 08.04.04 r.

7. 20.05. gościliśmy zespół "Hersberg Musikanten". Niemieccy muzycy grali na instrumentach dętych dla dzieci ze świetlicy Socjoterapeutycznej "Uśmiech Dziecka", "Nutki z Blaszanej Budki", "Skrawek Nieba" oraz dzieci ze świetlicy MONAR-u w Częstochowie.Wstęp wolny.

8. Wieczór kultury polskiej pt. "Dzień Niezapominajki" - 15.05.04 r.

9. Festyn z okazji "Dnia Dziecka" zorganizowany wraz z Gimnazjum nr 6 w Częstochowie na płycie Starego Rynku w Częstochowie - 01.06.04 r.Festyn zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta Częstochowy Pan Tadeusz Wrona.

 

W ramach stałych zajęć prowadzone były zajęcia w kołach; plastycznym, komputerowym, literacko-poetyckim, terapii zajęciowej, cztery grupy socjoterapeutyczne młodzieży młodszej i starszej. Równocześnie z inicjatywy uczniów V LO im. A. Mickiewicza prowadzone są zajęcia z cyklu - "Cała Polska czyta dzieciom", a licealiści z IX LO im. Norwida prowadzą zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego.

Kilka słów opisu należy poświęcić następującym wydarzeniom z życia Naszej świetlicy. I tak na zaproszenie Gimnazjum nr 1 przy kościele św. Wojciecha zorganizowano wyjście dzieci na salę komputerową. W ramach poszukiwania środków finansowych na działalność świetlicy - codzienne posiłki, wyjazdy na zorganizowane formy wypoczynku, w stycznia 2004 r. odbył się spektakl pt. "Casting" w Teatrze Dramatycznym im. A. Mickiewicza. Dochód z imprez przeznaczono na dożywianie oraz na organizację zimowiska, które odbyło się w Olsztynie w Domu Rozwoju Duchowości Archidiecezji Częstochowskie "Święta Puszcza". W zorganizowanych formach wypoczynku zimowego uczestniczyło łącznie 52 dzieci w tym na zimowisku w Olsztynie 38 (14 osób było na zimowiskach organizowanych przez MOPS).

W dniu 14.02.04 r. zorganizowano "kawiarenkę" czyli wieczór poezji miłosnej gdzie przy świecach i herbacie oraz słodyczach można było wysłuchać recytacji wierszy. Uczestnicy recytacji i słuchacze byli ubrani w stroje wizytowe w tym kostiumy wypożyczone z Teatru im. A. Mickiewicza.

We wrześniu rozpoczęto kolejny rok współpracy z LO im. Norwida w Częstochowie - akcję mającą na celu wyrównywanie braków szkolnych z j. angielskiego. Do współpracy zgłosiło się prawie 40 uczniów klas I-III. W dniu 08.04.04 r. zorganizowano uroczystą kolacje wielkanocną dla około dwustu osób. Kolacje urozmaicił spektakl pantomimiczny przygotowany i wystawiony przez dzieci z naszej placówki.

W dniu 25.06.04 r. przy współpracy ze świetlicą "Uśmiech dziecka" zorganizowano imprezę plenerową nad rzeka Wartą pt. "Noc Kupały" i równoczesne powitanie wakacji, w którym oprócz rodziców uczestniczyli zaproszeni goście w tym Pani Prezydent Halina Rospondek. Ponad 120 dzieci i zaproszeni goście aktywnie wspomagający naszą pracę mogło spędzić ten wieczór przy ognisku i gitarze. Zorganizowano dwa wypady biwakowe na górę w Skrajnicy koło Olsztyna. Obok przyjemności spędzenia czasu na łonie przyrody dzieci mogły uczestniczyć w wielu konkursach i zawodach sportowych.

W zajęciach świetlicowych uczestniczyło średnio około 50-70 dzieci dziennie. Wychowawcy biorący udział w pracach świetlicy mają cotygodniowe spotkania superwizujace ich pracę z psychologiem Panem Ireneuszem Pyzikiem oraz utrzymują stały kontakt z pedagogami szkół do których uczęszczają nasi wychowankowie (Gimnazjum nr 6, Szkoła Podstawowa nr 35, Zespół Szkół im. Reymonta.) Świetlica codziennie zapewnia wychowankom posiłki ciepłe, w miesiącach jesiennych i zimowych sok z marchwi oraz raz w tygodniu drugie danie. Nadwyżki artykułów żywnościowych uzyskane od darczyńców dzieci mogą zabrać do domów.

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 1457888

Kto jest online

Jest 9 gości na stronie

Pomocna Dłoń