Skrawek Nieba

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Trzynastego w piatek

Email Drukuj PDF

Mimo, że "13 w piatek" kojarzyć się może nienajlepiej to własnie na ten dzień planujemy organizację pikniku w Siedlcu k/ Olsztyna. Pomysłodawcą jest Centrum Języków Europejskich z siedzibą w Częstochowie - uczelnia, z którą współpracujemy od początku bieżącego roku. W ramach pikniku planujemy ognisko, pieczenie kielbasek, napoje, bigos oraz szereg zabaw i gier ruchowych przygotowanych przez studentów CJE.

W pikniku może wziąść udział dwadzieścia osób. Chętnych prosimy o zapisywanie się u wychowawców (zgody od rodziców prosimy przekazywać wychowacom: P. Klaudii i P. Urszuli)

Szczegóły organizacyjne: zbiórka 13.08.2010r. o godz. 10.30 na  stanowisku I dworzec PKS w Częstochowie. Wyjazd o godz. 10.45 autobusem PKS. Powrot około godz. 16.00

Posiłek przewidziany jest na godz. 13.00/13.30 w Siedlcu w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym ul. Szkolna 8.

ps. Siedlec jest chyba najbardziej znany z pustyni siedleckiej, której kilka zdjęć poniżej.

    

 

 

SIEDLEC to wieś na szlaku Orlich Gniazd w północnej części Jury Krakowsko - Częstochowskiej w gminie Janów. Wieś położona wśród pagórków i lasów liczy kilkuset mieszkańców i posiada niezaprzeczalne walory turystyczne wsrod których należy wymienić:  krajobrazy jurajskie, pachnące żywicą lasy, ostańce i tajemnicze jaskinie a także największa atrakcja turystyczna tego regionu Pustynia Siedlecka na której występuje zjawisko lotnych piasków i fatamorgany.

Miejscowa legenda głosi, że piasek wypalił żar z piekła, które w tym miesjcu otworzył sam Lucyfer. Otóż było to tak, że Pan Twardowski uciekał przed Lucyferem nie chcąc oddać mu swej duszy. Jak na Twardowskiego przystało nie uciekał on w żaden prosty sposób ale na kogucie! Kogut znany jest z tego, że biega szybko ale i pofrunąć potrafi, gdy widzi, że niebezpieczeństwo jest blisko. Diabeł gonił  zbiega, chcąc odzyskać to co mu było w cyrografie zapisane i właśnie w tym miejscu w Siedlcu, był najbliżej Twardowskiego. Myśląc, że już mu Pan Twardowski nie ucieknie otworzył przed nim piekło by ten w nie wpadł. Plan się nie udał, gdyż w ostatnim momencie kogut piejąc, przefrunął nad otwartym piekłem, lekko tylko osmoliwszy skrzydła. Twardowski uciekł - jedank otwarte piekło wypaliło wszystko do piasku, który utworzył  pustynię. Mówi się także, że komu niebezpieczeństwo w oczy zajrzy a będzie miał on przy sobie kilka ziaren piasku z tej pustyni, uciec może nieszczęściu jak uczynił to sam Twardowski !

Jak na prawdziwą pustynię przystało w upalne dni można zauważyć tu zjawisko fatamorgany.  Fatamorgana polega na odbijaniu się światla w rozrzedzonych warstwach powietrza. Obrazy fatamorgany istnieją naprawdę ale nie tu gdzie je widzimy ale czesto kilometry dalej. Mało kto wie, że na pustyni występuje mini "oaza" - oczko wodne porośnięte tatarakiem, sitowiem oraz wierzbami. Piasek Pustyni Siedleckiej pochodzi z eopki lodowcowej (której część zwana jest zlodowaceniem południowopolskim 720-730 tyś. lat temu) i zajmuje obszar około 50 ha. Piasek naniosła morena czołowa lodowca.  W latach 60-tych XXw. ze względu na zjawisko ruchomych piasków, które zasypywały drogę do Olsztyna, Pustynię Siedlecką częściowo zalesiono.

Przewodniki podają, że do Pustyni przylega "przysiółek Piekło", ozdobiony  ostańcem wapiennym o nazwie Garncarzowa Skała. W upalne dni np. takie jakie mieliśmy w lipcu 2010r. jest tutaj ,,piekielnie" gorąco. To wynik specyficznej cyrkulacji powietrza oraz skałom wapiennym, które nagrzane oddają ciepło nawet po wielu dniach.

Tuż obok Pustyni w kierunku południowo wschodnim znajduje się drugie co do wielkości wzniesienie w Gminie Janów - 370,8 m n.p.m. Jest tutaj wspaniały punkt widokowy z którego podziwiać można panoramę Sokolich Gór (na horyzoncie od północnego - zachodu) i Gór Gorzkowskich na południowym - wschodzie. Tam też znajduje się jedna z piękniejszych jaskiń w gminie Janów, którą możemy zwiedzać bez sprzętu. Panoramę Siedlca możemy także podziwiać ze wzniesienia Kadzielnia 375,5m npm. - najwyższego w Gminie Janów.

Polecamy obejrzeć także filmy:

Dim lights Embed Embed this video on your site       Dim lights Embed Embed this video on your site

 

Podaruj 1% dla naszych dzieci

Zegarek

Ulti Clocks content

Pogodynka

Logowanie


Wyszukiwarka

Multimedia

Statystyki

Ilość odwiedzin strony : 934278

Kto jest online

Jest 4 gości na stronie

Pomocna Dłoń